آیا روده کلید پیشگیری از دیابت نوع 1 است؟

آیا روده کلید پیشگیری از دیابت نوع 1 است؟

آیا روده کلید پیشگیری از دیابت نوع 1 است؟

به گزارش دیبی گرام،در نتیجه گیری یک مطالعه ی جدید آمده است: هدف قرار دادن میکروبهای خاصی در روده می تواند یکی از راه های محافظت در برابر دیابت نوع 1 باشد.


محققان دانشگاه کوئینزلند استرالیا، تغییرات خاصی را میکروبیوتای روده ی جوندگان و انسانهایی که در معرض خطر زیادی برای ابتلا به دیابت نوع 1 قرار دارند، پیدا نموده اند.


علاوه بر این، دانشمندان بر این باورند که این تغییرات ناشی از استعداد ژنتیکی به دیابت نوع 1 و همچنین تغییر در عملکرد سیستم ایمنی بدن است.

آنها می گویند که یافته هایشان نشان می دهد که هدف قرار دادن میکروبیوتای روده ممکن است پتانسیل جلوگیری از دیابت نوع 1 را داشته باشد.

نتایج این تحقیق اخیرا در مجله Microbiome منتشر شده است.


در دیابت نوع 1، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلولهای بتا که تولید کننده ی انسولین هستند را از بین می برد و پانکراس را تخریب می کند.

در نتیجه، انسولین به اندازه کافی تولید نمی شود و این منجر به افزایش قند خون میشود.

دیابت نوع 1 حدود 5 درصد از موارد دیابت را تشکیل می دهد و شروع این بیماری در دوران کودکی، نوجوانی و جوانی بیشتر است.

دیابت نوع 1 و روده

اگرچه علت دقیق دیابت نوع 1 هنوز نامعلوم است، اما مشخص شده است افرادی که دارای برخی از واریته های ژنتیکی خاص هستند، بیشتر از این بیماری رنج می برند.
به عنوان مثال، حساسیت به دیابت نوع 1 در میان افرادی که دارای واریته هایی از کمپلکس آنتی ژن لوکوسیت انسانی مانندHLA-DQA1،HLA-DQB1  و HLA-DRB1 هستند، بالاتر است.این ژنها در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارند.


تحقیقات همچنین نشان داد که تغییرات در میکروبیوتای روده یا جمعیت میکروارگانیسمهایی که در روده قرار دارند، نقش مهمی در توسعه ی دیابت نوع 1 دارند.


با این حال، به گفته ی دکتر هامیلتون- ویلیامز و همکارانش، مشخص نیست که آیا چنین تغییراتی در میکروبیوتای روده، به دلیل استعداد ژنتیکی به دیابت نوع 1است یا سایر عوامل بر آن تاثیر می گذارند، بهمین دلیلاین تیم از محققان به مطالعه ی این موضوع پرداختند.


ابتدا آنها میکروبیوتای یک مدل موش غیر چاق را که به طور ژنتیکی مستعد ابتلا به دیابت نوع 1 بودبا موشهایی که در برابر دیابت نوع 1 محافظت می شدند، مقایسه کردند. اگر تفاوتی در میکروبیوتای این دو گروه وجود داشته باشد، در این صورت استعداد ژنتیکی نقش مهمی را ایفا می کند.


نتایج این تجزیه و تحلیل تغییراتی را در ترکیب میکروبیوتای روده ی مدل های موش با استعداد ژنتیکی به دیابت نوع 1، نشان می دهد.به طور خاص، تعداد باکتری های  Ruminococcus، Lachnospiraceae  وClostridiales کاهش یافته بود.


علاوه بر این، دانشمندان دریافتند که این تغییرات با تغییر در عملکرد سیستم ایمنی ارتباط دارد.


این مطالعه همچنین نشان داد که استفاده از ایمونوتراپی برای هدف قرار دادن سلول هایT مرتبط با دیابت نوع 1،  منجر به تغییرات مهمی در میکروبیوتای روده جوندگان می شود.

مسیری برای پیشگیری؟

محققان توانستند یافته های خود را در مطالعه ی انسانهایی با استعداد ژنتیکی به دیابت نوع 1 که در مطالعه ی گروه کوهورت TwinsUK شرکت داشتند، تایید کنند.


دکتر هامیلتون ویلیامز و تیم او اکنون قصد دارند تا آزمایشهای بالینی ایمونوتراپی را برای دیابت نوع 1 انجام دهند تا تاثیر این درمان را بر تغییر در میکروبیوتای روده بررسی کنند.


محققان می گویند: اگر ایمونوتراپی بر میکروبیوتای روده تاثیر گذارد، پس از آن می توان از طریق بازگرداندن میکروارگانیسم های محافظ روده، از فرد در برابر ابتلا به دیابت نوع 1 محافظت کرد.


دکتر هامیلتون ویلیامز می گوید: این تحقیق نشان داده است که اجزای ژنتیکی برای میکروبیوتا و پاسخ ایمنی در تنظیم آن وجود دارد.

این بدان معنی است که تغییرات در میکروبیوتای روده در دیابت نوع 1 قبل از اینکه علائم این بیماری ظاهر شود، رخ می دهد و این تغییرات تنها یک عارضه جانبی از بیماری نمی باشد.

بنابراین درمان هایی که میکروبیوتای روده را هدف قرار می دهند، می توانند از ابتلای فرد به دیابت نوع 1 در آینده جلوگیری کنند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320975.php

 

برای خواندن مطالب دیگر به سایت دیبی گرام مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *