جلوگیری از دیابت نوع 2 با ورزش های مقاومتی

جلوگیری از دیابت نوع 2 با ورزش های مقاومتی

به گزارش پایگاه سلامتی دیبی گرام ، یک مطالعه ی جدید که در مجله ی Diabetes/Metabolism Research and Reviews منتشر شده است، بر مزایای ورزش، به ویژه تمرینات مقاومتی(RT)، برای جلوگیری از دیابت نوع 2 اشاره می کند.

تحقیقات:

در یک کارآزمایی بالینی کنترل شده ی تصادفی، 172 فرد مبتلا به پیش دیابت که بین 55 تا 75 سال سن داشتند، به 4 گروه: کنترل، گروه تمرینات هوازی(AT)، گروه تمرینات مقاومتی(RT) و گروه AT بعلاوه یRT ، تقسیم شدند. برنامه های ورزشی تحت نظارت برای 60 دقیقه در روز، سه روز غیر متوالی در هفته به مدت 24 ماه انجام شد.

داده های 137 شرکت کننده در طول مدت پیگیری جمع آوری و ثبت شد. میزان بروز دیابت نوع 2 به ترتیب به میزان 74 درصد، 65 درصد و 72 درصد در گروه AT بعلاوه یRT؛ RT  و AT در مقایسه با گروه کنترل کاهش یافت. بعد از 24 ماه، موارد تجمعی بروز دیابت در گروه AT بعلاوه ی  RT،RT  وAT نسبت به گروه کنترل (به ترتیب21، 26 و 22 درصد در مقابل 69 درصد) به طور معنی داری پایین تر بود.

نتیجه گیری:

نویسندگان گفتند: نتایج مطالعه ی ما نشان می دهد که RT و ترکیبات مقاومتی با تمرینات هوازی  به همان اندازه ی تمرینات هوازی به تنهایی در جلوگیری از ابتلای افراد پیش دیابتی به دیابت نوع 2 موثر هستند. آنها افزودند: ما نشان دادیم که RT یکی از گزینه های موجود برای بیمارانی است که می خواهند از ابتلای خود به دیابت نوع 2 جلوگیری کنند و یا آن را به تاخیر اندازند. این یافته ها نمونه ای عالی از تاثیر تغییر سبک زندگی بر جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 یا به تاخیر انداختن آن هستند و پزشکان می توانند با استناد به آنها، بیماران را به تغییر سبک زندگی به منظور به تاخیر انداختن شروع بیماری تشویق کنند.

• منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-03-resistance-diabetes.html

 

♦ برای مقالات بیشتر دیابتی به سایت دیبی گرام مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *