دیابت و مراقبت از چشم ها

دیابت و مراقبت از چشم ها

به گزارش پایگاه سلامتی دیبی گرام ،چنانچه به دیابت نوع ۱ و ۲ مبتلا هستید ، بیشتر در معرض مشکلات چشم و بینایی نسبت به افراد غیر دیابتی قرار دارید.

بالا بودن قند خون در طول زمان می تواند به مویرگهای ریز درون چشم شما آسیب رسانده و نهایتاً منجر به ایجاد رتینوپاتی دیابتی گردد. بالا بودن قند خون همچنین می تواند به کاتاراکت یا آب مروارید و گلوکوم یا آب سیاه منجر شود.

دیابت و مشکلات چشمی

رتینوپاتی دیابتی

تقریباً از هر سه نفر دیابتی یک نفر به رتینوپاتی دیابتی  یا تخریب مویرگ های شبکیه مبتلا می باشد (شبکیه بافت پوشاننده ی پشت چشم است). اکثر افراد، به رتینوپاتی غیر پرولیفراتیو مبتلا می شوند که معمولاً بینایی آنها را تهدید نمی کند.

در طی چند سال بیشتر افرادی که به رتینوپاتی مبتلا هستند ممکن است به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو مبتلا شوند. این بیماری به دلیل رشد رگهای خونی جدید بروی سطح شبکیه به رتینوپاتی پرولیفراتیو معروف می باشد.

رگ های خونی جدید بسیار شکننده بوده و خون یا مایعات از آنها به بیرون نشت می کند و سبب ایجاد اسکار بروی شبکیه و نهایتاً از دست رفتن بینایی می شود .

رتینوپاتی دیابتی می تواند منجر به ادم ماکولا شود. ادم ماکولا به دلیل نشت مایع به قسمتی از شبکیه که مسئول وضوح دید و دید مرکزی در خواندن، رانندگی و دیدن جزئیات است، بوجود می آید و سبب ایجاد تاری دید می شود.

در مطالعات اخیر مشخص شده است که کنترل سختگیرانه ی قندخون، فشار خون و کلسترول می تواند خطر از دست دادن بینایی به دلیل رتینوپاتی و ادم ماکولا را کاهش دهد.

تشخیص و درمان زود هنگام رتینوپاتی می تواند کاهش بینایی را کند کرده و یا حتی کاملاً درمان نماید، بهمین دلیل به بیماران دیابتی مراجعه به متخصص چشم حداقل یک بار در سال توصیه می شود. چنانچه وضعیت شبکیه در این معاینات سالانه طبیعی بود، معاینات بعدی باید هر ۲ تا ۳ سال تکرار شود.

درمان رتینوپاتی

چندین روش برای درمان رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو وجود دارد. در یک نوع از درمانها، پزشک با لیزر خاصی شبکیه را هدف قرار داده و رگهای خونی جدید را که غالباً دید را کاهش می دهند، جمع می کند. این نوع درمان چنانچه قبل از شروع خونریزی رگهای جدید انجام شود درمان خوبی خواهد بود.

چنانچه رتینوپاتی دیابتی پیشرفت کرده و خونریزی در شبکیه صورت گرفته باشد باید از روشی بنام ویترکتومی برای برطرف کردن خون از وسط چشم کمک گرفت . یا ممکن است نیاز به درمان برای ترمیم شبکیه ی جدا شده یا ماکولای تخریب شده باشد. ادم ماکولا نیز بوسیله ی جراحی لیزر می تواند درمان شود تا نشت اطراف ماکولا را کندتر نماید.

دیابت و آب مروارید:

دیابت احتمال ابتلا شما را به آب مروارید در سنین پایین تر افزایش می دهد. آب مروارید سبب کدر شدن عدسی چشم و کدر شدن دید می شود. عینک های آفتابی و عینک های ضد تشعشع می توانند در کاهش ابتلا به آب مروارید موثر باشند.

در موارد حاد، پزشکان با جراحی ، عدسی کدر شده را با عدسی های مصنوعی جایگزین می نماید.

دیابت و گلوکوما:

ابتلا به دیابت سبب افزایش دو برابری ابتلا به گلوکوم می شود.گلوکوم حالتی است که در آن فشار مایع درون چشم افزایش می یابد. این افزایش فشار سبب آسیب به شبکیه و عصب بینایی می شود. گلوکوم معمولاً درمراحل اولیه هیچ علامتی ندارد، اگر چه در برخی افراد بتدریج بینایی کاهش می یابد یا هاله های نورانی یا حلقه های رنگی را اطراف منبع نور مشاهده می کنند. درمان گلوکوم شامل استفاده از قطره های چشمی پایین آورندۀ  فشار چشم و در برخی موارد درمان جراحی با لیرز است.

مراقبت از چشم:

شش مرحله برای پیشگیری از مشکلات چشمی

با توصیه های زیر از بینایی خود مراقبت کنید:

۱-  قند خون خود را مدیریت کنید:

یکی از بهترین کارهایی که شما می توانید برای حفظ سلامت چشمان خود انجام دهید حفظ مقدار قند خون در محدوده طبیعی است. کنترل دائمی قند خون می تواند تخریب مویرگهای خونی در چشمان شما را  کند کرده و ابتلا به عوارض چشمی دیابت را متوقف یا به تاخیر اندازد. ۲ تا ۴ بار در سال به اندازه گیری هموگلوبین A1Cخود اقدام کنید زیرا اعداد هموگلوبین A1Cنشاندهنده ی میزان قندخون شما در طی ۲ تا ۳ ماه گذشته است و می تواند به پزشک  در مورد نحوه ی مراقبت و کنترل بیماری شما اطلاعات مفیدی بدهد. هدف هموگلوبین A1Cبرای شما باید کمتر از ۷ درصد باشد.

۲-  مدیریت فشار خون:

کنترل فشار خون می تواند در پیشگیری از بیماریهای چشمی مرتبط با دیابت و کند نمودن روند پیشرفت آن کمک کند. از بینایی خود با کنترل فشار خون محافظت کنید. از پزشک خود بخواهید در هر جلسۀ معاینۀ پزشکی، فشار خون شما را کنترل کند. چنانچه رعایت رژیم کم نمک و سالم، داشتن وزن طبیعی ، انجام ورزش برای کنترل فشار خون شما کافی نبود پزشک با تجویز داروهای فشار خون به شما کمک می کند تا فشار خونتان را به سطح سلامت برسانید . هدف برای اکثر افراد مبتلا به دیابت فشار خون زیر۸۰ /۱۳۰ است.

۳-  مراقب علایم هشدار دهنده باشید:

هر چه زودتر از مشکلات بینایی خود مطلع شوید درمان شما موثرتر خواهد بود. چنانچه هر یک از علایم زیر را مشاهده کردید با پزشک خود تماس  بگیرید:

·        تاری و کدری دید یا دو بینی

·        دیدن تشعشع ناگهانی یا حلقه های رنگی اطراف منبع نور

·        نقاط تیره یا خالی یا نقطه های شناور در محدوده ی دید

·        درد ، فشار یا قرمزی دائم در چشمان

·        مشکل در دیدن علایم یا خط های راست

·        مشکل در دید جانبی

·        تغییرناگهانی در بینایی

۴-   انجام معاینه ی مردمک متسع

تنها هنگامیکه چشمان شما با قطرۀ چشمی اتساع دهنده باز می شود چشم پزشک می تواند علایم اولیه ی تخریب رگهای خونی ریز را در چشمان شما مشاهده کند. تشخیص زود هنگام و درمان به موقع کلید حفظ بینایی شما خواهد بود.

زنان مبتلا به دیابت که قصد باردار شدن را دارند یا باردار هستند باید در مراحل اولیه ی بارداری تحت معاینه ی مردمک متسع قرار گیرند و با پزشک متخصص چشم در طی بارداری در تماس باشند.

۵-  ترک سیگار

سیگار موجب تخریب رگهای خونی و افزایش خطر مشکلات چشمی (خطری که در بین افراد دیابتی بیش از افراد غیر دیابتی است) می شود. چنانچه سیگاری هستید از پزشک خود یا گروههای حمایتی برای برنامه ی ترک سیگار کمک بگیرید.

۶–  خودتان را تشویق کنید: مراقبت از دیابت و مراقبت از چشمان همزمان

همان قدم هایی را که شما برای مراقبت ، کنترل و مدیریت بیماری دیابت بر می دارید برای کاهش مشکلات چشمی نیز موثر است.

کوشش های مثبت و پشتکار شما در مراقبت های دیابتی: تغذیه، ورزش و مصرف داروهای دیابت به موقع و به مقدار صحیح می تواند سبب کنترل قندخون شما شود که بهترین مراقبت از چشمان و بینایی شما محسوب می شود.

♦ برای مقالات بیشتر دیابتی به سایت دیبی گرام مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *